Není snadné si představit, že se severoitalským městem Udine jsme kdysi patřili do společného státu – habsburské monarchie, a to až do roku 1866. Město Udine každého návštěvníka okouzlí zachovalou svébytnou historickou architekturou a množstvím památek, ale i dalšími zajímavostmi.
Udine najdete na severu Itálie
Približne stotisícové město Udine leží v severovýchodním cípu Itálie v kraji Friuli a určitě ho navštívili i mnozí rekreanti, kteří letní měsíce strávili například v nedalekém letovisku Lignano Sabbiadoro na pobřeží Jaderského moře. Mezi mladými je známé zejména jako univerzitní město. V dávné minulosti bylo sice trochu ve stínu bývalého sídla arcibiskupů v nedalekém města Aquilea, avšak když bouřlivé válečné časy vyhnali arcibiskupa do Udine, rozvoj řemesel a obchodu z města postupně vytvořili významné hospodářské sídlo regionu. V minulosti se přes město se převalily různé pohromy. Konkrétně v případě zámeckého vršku nad městem se uvádí, že právě zde měl údajně tábor hunský vojevůdce Attila (až sem dorazil na svém tažení Evropou) a v 16. století původní hrad zničilo zemětřesení, až na jeho rozvalinách postavili současný zámek – Castello.
Udine je kousek od hranic
Z hradního vršku je pěkný výhled nejen na historické centrum města, obklopené novými čtvrtěmi, ale v případě příznivého počasí lze na horizontu vidět i vrcholky Alp. Slovinské hranice jsou asi 30 km odtud, o něco dále je to do Rakouska. Na předměstí města se nachází mezinárodní letiště Friuli – Venezia Giulia Airport, které slouží jako společný letecký přístav i pro Terst nebo Benátky. Za letištěm asi deset kilometrů od Udine leží městečko Campoformido, odkud z polního letiště v květnu 1919 odstartoval na svůj poslední let při návratu do vlasti generál Milan Rastislav Štefánik.
V centru města pod hradním vrchem se nachází středověké náměstí s několika památkami ve stylu tzv. benátské architektury. Na Piazza Liberta (Náměstí Svobody) je to zejména do růžova laděná stará radnice (Palazzo del Commune také Loggia dei Lionello) a naproti ní kolonáda Porticato (sloupoví) di San Giovanni s věží (Torre dell’Orologio ), připomínající Dóm sv. Marka v Benátkách, na jejíž čas v pravidelných hodinových intervalech odměřují dvě postavy. Součástí centra je samozřejmě množství kostelů, ale i nádherné renesanční paláce, zachované středověké brány do města, antické oblouky, sloupy a další artefakty, patřící ke koloritu architektury italských měst. Na zámku se nachází muzeum a galerie Galleria d‘ Arte Antica e Moderna. Další galerie věnovaná největšímu italskému malíři 18. století jménem Giovanni Battista Tiepolo (Galleria di Tiepolo) se nachází v Arcibiskupském paláci (Palazzo Arcivescovile).
Nářečí v udine
Kromě památek může turistu, zvláště pokud alespoň trochu ovládá italštinu, překvapit místní nářečí. Jde totiž o starodávný jazyk friulčina, která byla v minulých dobách vytlačována italštinou a němčinou, dnes se však normálně vyučuje ve školách a navzdory kulturní globalizaci místní se snaží udržovat celou řadu tradic včetně církevních obřadů, aby svůj tradiční jazyk zachovali i pro budoucí generace. K velkým propagátorem friulčiny patřil prý známý italský básník a filmový režisér Pier Paolo Pasolini.
TIP: Víte, že univerzitním městem je i Bologna?
Cesta do Udine
Dostat se do Udine není až tak složité. Je to významný železniční uzel, kde zastavují některé mezinárodní expresy EuroStar a EuroNightUdine – stanice z evropských velkoměst (včetně Vídně) do Benátek. Kolem města prochází dálnice A23, která je součástí silničního evropského koridoru E55 ze severu přes Rakousko na Apeninský poloostrov. A ještě jedna zajímavost: Na místním stadionu (Stadi) se pravidelně konají nejen velké sportovní akce (lákadlem je zejména domácí fotbalový tým Udinese Udine, který hraje nejvyšší italskou fotbalovou soutěž Serii A), ale i zajímavé megakoncerty.
Méně příznivou zajímavostí je, že pokud se do Udine vydáte, počítejte s tím, že teplý a vlhký vzduch proudící ze Středomoří se právě v této oblasti dostává do kontaktu s masivem alpských velehor a prší tu tak často, až se to vymyká naší tradiční představě o sluncem zalitém Itálii … ale přesto do Udine zavítejte – rozhodně nebudete litovat!
Památky v Udine
Hlavní předností města je architektura. Centrum tvoří náměstí Piazza Liberta, kde stojí gotická radnice Palazzo del Comune z růžového kamene, o krok dále se vyjímá Hodinová věž. Za povšimnutí také stojí renesanční sloupoví Porticato di San Giovanni.
Stojí zde také Palazzo del Comune, radnice postavená v 15 století ve stylu dóžovského paláce v Benátkách. Oproti paláci se tyčí Porticato di San Giovanni, jehož věž s hodinami připomíná podobnou v Benátkách. Na jižní straně náměstí vidíme na vysokém sloupu lva sv. Marka, na severní straně sochu bohyně míru – na památku mírové dohody mezi Francií a Rakouskem.
Na hradním návrší stojí pevnost Castello ze 16 století. Kdysi se zde scházel parlament kraje Friuli, pevnost však byla zničena zemětřesením a momentálně je v postupné rekonstrukci. Sídlí zde Museo Civico a Galleria d `Arte Antica. Ze strážní věže je nádherný výhled na Alpy.
Mapa: Udine
VIDEO: Město Udine
VIDEO: Záběry z Udine
Zdroj obrázků: Freeimages.com