Řím – největší evropské hlavní město



Řím – největší evropské hlavní město 4.75/5 (95.00%) 4 votes

rim-koloseumŘím je hlavní město Itálie a regionu Lazio. Je největší město Itálie a největší ze všech evropských hlavních měst, s rozlohou 1290 km². Nachází se na řekách Tiber a Aniene. Žije v něm přibližně 2,8 milionu obyvatel. Během své 2800 let dlouhé existence byl sídlem starověkého Říma, později papežských států, Italského království a Italské republiky. Nazývá se také „věčným městem“.

Z historie Říma

Podle legendy byl Řím založen v roce 753 př.nl. Založili ho Romulus a Remus, bratři – dvojčata, které odkojila vlčice. Vlčice, která dává mléko dvěma malým chlapcům, je i symbolem města. První historické zprávy říkají, že mu až od roku 509 př.nl vládli králové. Poté byla monarchie svržena a vznikla Římská republika. Kolem 2 století př.nl se Řím změnil na největší mocnost západního světa. Římský způsob života se označuje jako romanitas – vše, co se týká občana říše. Nebyla to jen říše, byl to celý systém, samostatný společný trh a unie různých území se stejnými životními návyky. Život v Římě se v mnohém podobal současnému životu. Shodnými znaky byly např.: několikapatrové domy, dopravní problémy, nakupování, skládky odpadů, shon a ruch. V Římě se často shromaždovali a setkávali lidé z celé říše. Dorozumívali se dvěma společnými jazyky, které byly latina a řečtina. Fungovalo tam peněžní hospodářství, žila tam společnost s rozdílnými vrstvami, uplatňoval se rozmanité systémy víry a vyznávalo se několik různých náboženství.

Co v Římě navštívit?

Koloseum

Po celé zemi stavěli pevné cesty a v městech ochranné hradby. V italském hlavním městě Řím, které bylo v minulosti hlavním městem světa, se jednoduše nedají spočítat všechny starověké památky. Stačí vzpomenout hrobku císaře Augusta a jako nejnápadnější dominantu, Koloseum. Výstavba Kolosea byla zahájena ještě v roce 72 nl za vlády císaře Vespasiána. Jeho kapacita nabízela až 55000 míst pro diváky. Denně se zde konalo gladiátorské představení, přičemž v průběhu bylo zabito až 5000 zvířat. Kromě gladiátorů, tady bojovali za život i zločnici a otroci. O životě a smrti rozhodovali diváci. Palec otočený k zemi znamenal smrt a mávání kapesníkem představovalo milost. Během středověku význam kolosea upadl. V té době sloužil jako sklad materiálu z paláců a kostelů. Antické stavby v srdci Říma jsou od roku 1980 zařazeny do seznamu světového dědictví UNESCO.

Pantheon

Další významnou historickou památkou v Římě je Pantheon. Je původně chrám všech bohů v Římě, dnes je to křesťanský chrám národní mauzoleum. Chrám je snad nejzachovalejší antickou stavební památkou v Římě. V dnešních dnech se zde nacházejí pozůstatky některé členy italské královské rodiny.

Fontana di Trevi

Nejznámější fontánou v Římě je Fontana di Trevi. Její nejstarší část je pozůstatkem akvaduktu, který dal postavit vojevůdce Agrippa v roce 19 před Kristem. Fontána je ozdobena několika dokonale opracovanými sochami. Jedna z nich představuje hojnost a druhá zdraví. Nad nimi se nacházejí 4 roční období, které přinášejí dary. K zajímavým sochám patří i panna, která ukazuje vojákům pramen.

Bazilika Svatého Petra

Patří mezi nejslavnější svatyně na světě, která je postavena v renesančně-barokním stylu. Nachází se na náměstí svatého Petra. Před vstupem do této baziliky je postavena socha svatého Petra, která pochází z 19.století. Tuto stavbu zdobí nádherná kupole, která má pozlacenou strukturovanou mozaikovou výzdobu.

Španělské náměstí v Římě

Toto náměstí zdobí 135 schodů, které vedou ke kostelu Trinita dei Monti. Na tomto náměstí se nachází i Španělský palác a nádherná kašna della Barcaccia. Náměstí je často používáno i na různé módní přehlídky.

Vatikánská muzea

Musei Vatikani – jsou největším komplexem muzeí s množstvím obrazů, soch, starých map, fresek, které se pokládají za mistrovská díla renesance.

Trajánův sloup

Postaven byl v roce 113, výška sloupu spolu s podstavcem je 38 metrů. Postaven je z mramoru a uvnitř sloupu se nachází 185 schodů, které spirálovitě stoupají až na vrchol. V roce 117 kdy zemřel císař Trajan, jeho manželka vložila do podstavce urnu s jeho popelem.

V Římě se prolíná svět grandiózních památek s uspěchaným městským životem. Italské značkové obchody, lahodná zmrzlina, pěnivé cappuccino a vybrané víno, jsou jen některé z mnoha zajímavostí.

Museo e Galleria Borghese

„Královna soukromých sbírek“ kardinála Scipione Borghese, jednoho z největších sběratelů umění všech dob. Mezi „hvězdy“ patří sochy Pluta a Persefony, Apollóna a Dafné od Berniniho, a Madona s hadem od Carravaggia. Také jsou zde mistrovská díla od Belliniho, Giorgioneho, Veronese, Botticelliho, Guercino a Rubense.

Andělský hrad (Castel Sant’Angelo)

Hrad ochraňující živé i mrtvé. Postaven jako mauzoleum císaře Hadriána, přestavěn na pevnost papežů. Přejmenován byl pak, jak papež Řehoř viděl během morové epidemie kolem hradu létat anděla.

hřbitov Capuchin

Bizarní kaple hřbitova, kde je jakákoliv dekorace od rámů na obrázky, po svícny vyrobená z lidských kostí.

Basilica di San Giovanni in Laterano

První křesťanská bazilika postavená v Římě, dodnes slouží jako katedrála a sídlo papeže jako římského biskupa. Po několika přestavbách a následné kombinaci stylů patří mezi nejzajímavější římské stavby.

Forum Romanum (Foro Romano)

Obchodní, politické a náboženské centrum starověkého Říma.

Jídlo a Řím

Trattoria je většinou rodinný podnik, kde nabízejí domácí kuchyni. Ristorante je formálnější, většinou je zde větší výběr jídel. Osteria je hostinec s několika jídly a nekonečným množstvím vína. Pizzerie nabízejí kromě pizzy i antipasto, pastu, masové a bezmasá jídla. V centru (centro storico) je mnoho dobrých restaurací. Turistické pasti se dají jednoduše rozeznat, uniformní, vychvalující se, drahé místa po celém městě. Levné restaurace jsou kolem Via Cavour a Termini – některé jsou však pochybné. Pokud se nespěcháte, vyplatí se odbočit k San Lorenzo, je tam studentská čtvrť, kde se dá najíst za stejné ceny mnohem lépe.

Na jih od centra ve čtvrti Testaccio jsou dobré a levné Trattorie, podobně je to ve Trastevere tradičním římském centru restaurací. Mezi římské speciality patří: Carciofi alla romana (artyčoky na římský způsob), Puntarelle (salát z čekanky), pasta Bucatini alla Amatriciana, spaghetti alla „Carbonara“, Abbacchio alla „scottadito“ (jehněčí), Rigatoni con la „Pajata“, Scaloppine alla romana (telecí s čerstvými artyčoky), Coda alla „vaccinara“ (hovězí guláš), Cornette e cappucino (speciální Cornette alla nutella).

Pizza, lépe pizzerie pečou často jen večer, jako předkrm zkuste pečenou sladkovodní tresku (baccala). Římská pizza je známá pro svůj tenký okraj. Levný způsob stravování je Pizza al Taglio (pizza prodávaná po částech), prodávaná na váhu.

Panini – sendviče se prodávají zahřáté (caldo), nebo studené. Tradičním římským jídlem jsou držky (Trippa).

Zmrzlina (gelato) – zmrzlinárny jsou na každém rohu, vyplatí se hledat velké ‚G‘ na štítě. Kvalita označených zmrzlináren je ověřena, sezení dnu stojí více.

Místní vína jsou levnější a velmi dobré. Domácí produkce je průměrná a levná. Stolní vína stojí kolem 4-5 euro.

Nákupy v Římě

Výlohy římských obchodů jsou okouzlující. Je jedno zda jde o značkové oblečení, klenotnictví, knihy, domácí potřeby nebo starožitnosti, vždy se něco najde něco, co se dá koupit. Nákupní čtvrti jsou kolem Via del Corso a Via Condotti. Obchody nejznámějších značek jsou kolem Via Condotti, levnější oblečení najdete na Via del Corso. Vyplatí se koupit některé značky oblečení, kožené kabelky a boty. Letní výprodeje začínají kolem 15. července. Levnější zboží lze koupit na Via Cola di Rienzo, v okolí Via del Tritone, Campo de’Fiori a Pantheónu. Pokud natrefíte na falešné výrobky ‚Louis Vuitton‘ prodávané imigranty, vyplatí se o ceně jednat. Nezapomínejte, že nákup napodobenin značek je v Itálii pro prodejce i pro kupujícího nezákonný. Pokuty se mohou vyšplhat až na 1000 euro.

Největší outlety jsou v Castel Romano (asi 20 km od Říma) a ve Valmontone (asi 50 km od města). Ceny značkových výrobků jsou o 30% nižší než v značkových obchodech.

MAPA: Kde leží Řím

 

VIDEO: Krásy města Řím

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Marcos Porto

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.