Volos a Makrinitsa
Naše cesta začala ve městě Volos, které je považováno za bránu do této oblasti. Je to typické přístavní město. Od Soluně se ale liší mnohem čistším prostředím a mořem, protože není tak přelidněné. Dominantou města je promenáda, kde si můžete prohlédnout zástup jachet a lodí různých velikostí. Kousek od Volos leží malebná vesnička Makrinitsa.
Tvoří ji nádherné náměstí kde roste pět gigantických platanů, pod které se můžete skrýt a vychutnat si výhled na mořem omývané město. Vesnice byla založena v 13. stol. Jméno Makrinitsa pochází od řeckého slova makro-dlouhá. Největší rozmach zažila v tureckém období, v 18. stol., kdy zde žili bohatí řečtí statkáři a podnikatelé, kteří zde vystavěli své přepychové prostorné domy v tradičním severořeckém stylu.
V horských oblastech roste Řecký horský čaj. Této peloponéské šalvěji se daří spíše ve vyšších polohách. Na řeckých ostrovech je oblíbený jako nápoj pro zmírnění žaludečních obtíží a při nachlazení. Používali jej již staří pastevci koz a ovcí, kteří trávili celé dny vysoko v horách.
Okružní jízda na Pelionu
Vydali jsme na okružní road trip kolem Pelionu. Naše první destinace byla Kala Nera, na první pohled nádherná pláž, v porovnání s Leptokarii nebo Paralii. Nádherné slaměné slunečníky dotvářely přímořskou atmosféru. Nejvýznamnější obce západní části poloostrova jsou Agria, Áfissos, Milina a Horto a Kala Nera, která je považována za turistické centrum Pelionu.
Vesnička Milina
Další den jsme se přesunuli jižněji do vesničky Milina. Cestovali jsme hlavně stopem, což je velmi dostupný způsob přepravy i přesto, že Řecko je vychytaná dovolenková destinace. Bohužel, na tomto poloostrově byl přesun veřejnou dopravou často velmi náročný a nic jiného nám nezbývalo. Milina působila klidným dojmem, destinace vhodná hlavně pro rodiny s dětmi a lidi co mají rádi klid a relax.
Okouzlující příroda poloostrova
Cestování stopem má velkou výhodu, velmi rychle se člověk dostane do kontaktu s domácími. Milý manželský pár nám poradil pár zajímavých míst. Naší další zastávkou byla rozhodně Tsagarada a její krásné husté lesy. Z městečka Tsagarada vede velmi pěkný chodník až k pobřeží napříč lesem plným kaštanovníků, fíkovníků a granátových jabloní. Protože byla právě sezóna kdy fíky dozrávají, neodolali jsme pár jsme si „ukořistili“. Příroda západní části Poloostrov byla ještě více okouzlující. Všude kolem samé olivovníky a zeleň.
Přátelští obyvatelé
Řekové v této oblasti jsou velmi milí. Rádi vám poradí, pomohou a jsou velmi pohostinní. Velké procento obyvatel ovládá angličtinu na dobré úrovni, proto je komunikace snadná. Typická je i řecká lenost. Během jejich odpolední siesty se připravte na to, že vám ani domácí nebude ochoten ukázat pokoj a ubytovat vás.
Tsagarada a Milopótamos
Naší cílovou destinací byla krásná pláž Milopótamos. Jednoznačně nejkrásnější pláž jakou jsme kdy viděli. Bílý písek, průzračné moře obklopené skalnatými útesy. Ráj na zemi. Daleko od všech problémů každodenního života.
Klídeček na Pelionu
Pelion je vhodnou destinací pokud máte chuť na alternativní dovolenou a chcete se vyhnout davům zvědavých turistů. Nejlepší způsob přepravy je letecky do Soluně a odtud vlakem do města Volos, což trvá přibližně dvě hodiny. Z přístavu Triker se dá trajektem přesunout na přilehlý ostrov Skiathos. Na tomto ostrově se nachází množství písčitých pláží, zelené přírody a je oblíbenou turistickou destinací.
MAPA: Poloostrov Pelion
VIDEO: Fotografie z poloostrova Pelion
Zdroj obrázku: „Agios Ioannis hc“ by Holger Casselmann – Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.