Rab – chorvatský ostrov slunce



Ohodnoťte článek, budeme rádi: 

rabChorvatský ostrov Rab je označován také jako ostrov slunce. Zároveň je ostrovem dvou tváří – od pevniny je vidět jen pustou skalnatou část, ale zbytek je po celý rok zelený. Je zde množství lesíků, pláží, romantických zákoutí a útulných domů. Najdete zde také rušná střediska s komplexními službami i pro nejnáročnější turisty.

Rab je devátý největší chorvatský ostrov, nacházející se v souostroví Kvarner, kde patří i Krk, Pag, Cres, Lošinj a jiné menší otrovy a poloostrovy. Souostroví se táhne na severu od Kvarnerského zálivu u města Rijeka až po město Zadar na jihu, kde začíná Pag. Organizačně patří Rab do Přímořsko-gorskokotarské župy, jejímž centrem je město Rijeka.

Rozloha ostrova je 90,84 km čtverečních a obývá ho přibližně 10 tisíc stálých obyvatel. V sezóně se tento počet výrazně zvyšuje díky turistům. Téměř všichni obyvatelé jsou Chorvati. 93% jsou katolíci, 1% ortodoxní a 6% bez vyznání. Na severozápad od ostrova leží ostrov Krk, na jihovýchod Pag a na západ ostrov Cres. V okolí Rabu je několik menších ostrůvků, které jsou často cílem výletních plaveb. Délka ostrova je 22 km, šířka 3-10 km. Jeho severovýchodní pobřeží lemuje pohoří s nejvyšším vrchem – Kamenjak (408 m). Ostrov je hornatý, převážně z krasového vápence, s více než 300 prameny vody.

Označení „ostrov slunce“ dostal Rab díky vysokému počtu slunečních hodin a pro mírné, příjemné středomořské klima. Proti studeným větrem je od severu chráněn kopcem Kamenjak. Z pevniny je vidět jen pustou stranu kopce, nehostinné skály, které zakrývají druhou, podstatně větší, zelenou část ostrova. Rab je jedním z nejvíce zalesněných ostrovů chorvatského Jadranu. Převládají borové a dubové lesy a to z něj dělá spolu s výpary mořské vody klimatické lázně.

Letoviska na ostrově Rab

Původní vesničky byly postupně přeměněny na tišší či rušnější přímořská letoviska. „Hlavním městem“ ostrova je stejnojmenné město Rab, jehož stará část je situována na vyvýšeném poloostrově, pod kterým se nachází přístav. Jde o typické středomořské městečko s úzkými kamennými ulicemi a domy, kde to dýchá romantickou atmosférou. Uličky jsou plné kavárniček, restaurací a obchůdků. Naleznete zde kamenné náměstí, kostelíky, vyhlídky a všechno to žije až do pozdního večera. Pod starým městem je přístav, kde kotví množství menších či větších výletních lodí a jejich majitelé prezentují své atrakce turistům. Na druhé straně přístavu je novější část města s vilkami a obchody. Zde je možné provést nákup v supermarketu jak jsme zvyklí doma, vybrat z bankomatu peníze, nebo je zaměnit v bance. Ve městě Palit, které je vlastně předměstím Rabu, je množství apartmánových domů, kde je možné se ubytovat a být u moře, ale na dosah k „centru“.

Na náměstí Svetog Kryštof, najdete fontánu se sochami legendárních postav Kalifront a Draga. Zajímavé jsou také ruiny kostela sv. Ivana, jehož počátky se datují do 7. století az něhož zůstala jen věž. Kostel byl součástí kláštera benediktinů, který patřil od roku 1298 do 1783 františkánům a později byl přeměněn na biskupskou rezidenci. Hned vedle stojí kostel sv. Kříže z 16. století. Katedrála Sveti Marija Velká s věží byly postaveny v 12. století. Věž vysoká 25 metrů stojí na zbytcích římské stavby a je rozčleněna do čtyř pater, končících osmihranný pyramidou, která je obklopena románskou balustrádou. Samotný vrchol poloostrova je zakončen klášterem františkánek a barokním kostelem sv. Antona, postaveným roku 1675.

Dalšími letovisky jsou na pobřeží Kampor, Lopar, Barbat, Banjol, Suha Punta, Supetarska Draga, Gonar a ve vnitrozemí ostrova Mundanje.

Pláže na Rabu

Velkým lákadlem ostrova jsou pláže snad každého druhu – od typických chorvatských skal, přes koupání z mola, pak oblázkové, malé pískové plážičky až po velké pískové pláže řeckého typu.

Skalnaté pobřeží najdete hlavně v letovisku Suha Punta, kde je hotelový komplex s lesíkem hned vedle moře a na některých místech s vybetonovaným plochami mezi skalami, někde dokonce se skluzavkami do vody. Nachází se zde také několik malých pískových plážičiek.

Slunění se na molu je možné téměř v každém letovisku. V některých (například Kampor nebo Gonar) je na dně moře písek a moře je velmi mělké.

Oblázkové pláže najdete v letoviscích Barbat, Banjol, v hlavním městě a předměstí Palit. Jde o drobné kamínky, které jsou pohodlné na chození.

Písečné pláže na ostrově Rab

Obecně jsou turisty nejvíce vyhledávané písečné pláže. Chorvatsko je na tento druh pláží dost chudé a na pobřeží najdete sem tam malou pískovou plážičku, ta je však většinou daleko od ubytování. Pár výjimek se však najde i v Chorvatsku. Na ostrově Rab jich je hned několik. Největší je Rajská pláž v letovisku Lopar u kempu a hotelovém komplexu. Pláž má několik kilometrů a je dost široká a navíc obklopuje záliv s mělkou vodou, takže je velmi vhodná pro rodiny s dětmi. Pro úplně malé děti je jako stvořená velká písčitá pláž v Kampor – voda je i po 100 metrech ani ne po kolena. V Kampor je také několik malých písčitých plážiček a velká zátoka s pískovým dnem a mělkou vodou. Středně velká písčitá pláž se nachází v Loparu – na opačném konci letoviska jako Rajská pláž. V Loparu se nachází několik nádherných pískových plážiček, na které se však musíte dostat pěšky – netrvá to však více než 30 minut.

Zajímavé destinace na ostrově Rab

Lopar – geologický park

Na poloostrově Lopar jsou k vidění zajímavé geologické úkazy. Vede tudy i naučná stezka.

Poloostrov Kalifront – lesní rezervace Dundo

Na jihozápadě Rabu se na poloostrově Kalifront nachází les Dundo – jeden z mála zachovalých původních lesů Středomoří. Unikátní jsou zde porosty stálezelených dubů cesmínovitých (Quercus ilex). Některé z nich jsou až tisíc let staré. Z jehličnanů zde rostou: borovice halepské (Pinus halepense), borovice (Pinus pinaster), borovice černá (Pinus nigra), borovice pinie (Pinus pinea) a cyprus vždyzelený (Cupressus sempervirens). Ideální pro krásnou procházku.

Poloostrov Kalifront – Premužicův chodník (Premužicova staza)

Tento chodník byl na poloostrově Kalifront vybudován v roce 1930 lesním inženýrem Premužićom. Chodník je určen pro turisty a cyklisty a vede nejzajímavějšími částmi poloostrova Kalifront, přes les Dundo až do nejsevernější části ostrova Rab – do oblasti Lopar a Frugie, kde jsou k vidění unikátní flyše (tj. Soubory usazených hornin vzniklé v hlubinném prostředí – obvykle se jedná o pískovce nebo vápence, slínovců a jílovce). Některé z těchto flyš zde dosahují výšky až 5 metrů.

Lesopark Komrčar

Lesní park Komrčar se nachází u města Rab v nadmořské výšce 0-40 m. Park Komrčar se rozkládá na ploše 10 ha. V roce 1890 ho založil P. Beli (1853 – 1923), který zde dnes má svou bustu. Park Komrčar je chloubou Rabu a považuje se za jeden z nejkrásnějších parků na východním pobřeží Jaderského moře. Parkem vede síť pěších stezek.

Z dřevin převládají borovice halepské (Pinus halepense) a stálezelený dub cesmínovitý (Quercus ilex) a roste zde také množství středomořského rostlinstva: agáve americká (Agave americana), vítečník sítinovitý (Spartium junceum), slizoplod tobira (Pittosporum tobira), pistacia lentiscus (Pistacia lentiscus ), brambořík vykrojený (Cyclamen repandum). Park je domovem mnoha druhů ptáků a vzácného motýla žluťáska půvabného (Gonepteryx cleopatra).

Pro koho je ostrov Rab vhodný?

Ostrov Rab je vhodnou destinací pro milovníky procházek a turistiky – celková délka pěších stezek je 144 km. Na své si na Rabu přijdou také cyklisté – celková délka cyklotras na ostrově je 157 km! Nevýhodou Rabu je však méně možností ke koupání jako na ostatních chorvatských ostrovech – východní pobřeží ostrova, které je natočené k pevnině, je velmi příkré a neschůdné, na západní straně je zase hodně úseků oplocených pláží v soukromém vlastnictví.

MAPA: Chorvatský ostrov Rab

 

VIDEO: Ostrov Rab

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Rab – chorvatský ostrov slunce”

  1. […] kanál a ze severu Pažský kanál, na jehož protilehlé straně leží v Kvarnerském zálivu ostrov Rab. S rozlohou 284,56 km2 je Pag pátým největším ostrovem na Jadranu (po ostrovech Krk, Cres, […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.