V Benátské laguně se údajně ukrývá 118 větších a malých ostrovů. Některé jsou vzájemně propojeny mosty a od pradávna tak vytvářely zajímavé osídlení, chráněné před nepřáteli hlubokou vodou a zrádnými močály. Některé leží trochu stranou od historických památek v centru Venezie, i tak však několik z nich stojí za návštěvu.
Výlet na některé ostrovy v Benátské laguně (Golfo di Venezia) patří do pravidelné nabídky cestovních agentur, jiné jsou méně navštěvované. Výhodu má ten, kdo do Benátek necestuje vlakem nebo autobusem z pevniny přes most Svobody (Ponta della Liberta), ale kdo dá přednost trajektu z Punta Sabbione (tudy přichází většina turistů z letovisek na Benátské riviéře). Už cestou do centra Benátek loď Miji některé ostrovy jako i rozestavěnou stavbu tisíciletí – rozsáhlý projekt „Mesiáš“ (označení vzniklo z anglického slova Mose, původně označujícího italskou zkratku projektu Modulo Sperimentale Elettromeccanica), který by v budoucnu měl chránit Benátky před vysokou vodou (Acqua alte).
Ostrov Murano
A právě trajektem směřujeme na jeden z nejnavštěvovanějších benátských ostrovů – Murano. V souvislosti s Benátkami se i u nás často setkáváme s pojmem „benátské sklo“, případně „benátský křišťál“, případně „benátský lustr“. Kdo však navštívil benátský ostrov Murano už ví, že to není zcela správné označení. Již ve středověku totiž benátská vrchnost rozhodla, aby se v zájmu ochrany před ničivými požáry všechny sklárny z města vystěhovali právě na nedaleký ostrov Murano. První pohled do ústí kanálu protínajícího hlavní ostrov nasvědčuje, že největší sláva zdejších sklářů je už zřejmě ta tam. Za bílým majákem návštěvníka vítají červené tovární zdi z neomítnutých cihel.
Na ostrově jsou i kostely a obytné čtvrti bývalých sklářů, kteří měli zakázáno vycestovat, aby nemohli vyzradit tajemství „benátského“ skla. Pokud někdo zákaz porušil, hrozila smrt nejen jemu, protože mocná Benátská republika měla všude své vyslance, ale i celé jeho rodině. Většina turistů však směřuje do nitra ostrova, kde jsou mnohé sklárny přebudována na umělecké galerie, ateliéry a obchody se suvenýry, mezi nimiž převažuje skleněná bižuterie, figurální plastiky a sklenice všech možných tvarů a barev.
Výletní lodě (vaporetto) obvykle mají dohodnuto, ve které sklárně mají „službu“ pro turisty, tedy kde jsou skláři připraveni u vyhrazené dílně u odtáté pece ukázat pár mistrovských kousků, jak se jim na konci sklářské píšťaly a v šikovných rukách mění žhavá sklovina na pohár nebo ve skleněného koníka. Pro návštěvníka je to úchvatné divadlo, protože pouze málokde má dnes možnost na vlastní oči vidět tradiční ruční práci skláře při opravdové sklářské peci, odkud je postupně vytlačují automatické stroje. Ukázka nebývá dlouhá, jejím cílem je hlavně navnadit turisty, aby si v přilehlé vzorkovně či prodejně určitě vybrali aspoň nějaký třpytící se suvenýr ze vzácného muránského skla.
Ještě krátká procházka kolem sousedních výkladů, jaké klenoty a lustry nabízí konkurence a vaporetto už čeká, aby turisty odvezlo na některý jiný ostrov nebo zpět do Benátek, protože jak sami domácí přiznávají, kromě skláren a s nimi propojených obchodů toho na tomto ostrově není mnoho co dívat. Nedalo mi, abych se průvodce nezeptal, odkud v minulosti brali tolik dřeva na vytápění sklářských pecí, ale i na stavbu lodí, budov a jiné účely. Odpověděl mi otázkou: „Byli jste už na Istrii a dalmatských ostrovech?“. Pochopil jsem.
MAPA: Kde leží Murano
VIDEO: Dokument o Muránském skle
Zdroj obrázků: SXC.hu
[…] TIP: Přečtěte si o jiném benátském ostrově Murano […]