Město Messina leží na nejsevernějším výběžku Jónského pobřeží ostrova Sicílie, coby kamenem dohodil na Itálii – pevninu. V dobách antiky přinesl záliv ve tvaru půlměsíce městu řecký název Zanklé. Staří Řekové umístili sem do nebezpečné Messinské úžiny sídlo dvou oblud. Byla to Charybda, ničivý vodní vír a Skylla, šestihlavý lidožravý netvor. Mohutné zemětřesení v roce 1908 naštěstí změnilo proudění vody v úžině a ta se stala vcelku spolehlivou a frekventovanou námořní trasou.
Messina, ležící na strategicky významné spojnici mezi Tyrhénským a Středozemním mořem, prosperovala od svého založení a zdejší honosně barokní sídla s výhledem na přístav byla v 18. století vyhlášena. Vše opět změnilo zemětřesení v roce 1908, jedna z největších přírodních katastrof, které kdy postihly Sicílii. Způsobila pokles pobřeží o celého půl metru a připravila o život 84.000 lidí. Nové město, postavené tak, aby dokázalo případným otřesům půdy odolat, zase zničilo bombardování spojenců v roce 1943. V blízké budoucnosti Messiňané zřejmě očekávají další změny; plánuje se výstavba visutého mostu přes Messinskou úžinu, který opět změní charakter i osudy tohoto přímořského města. Zato však bude Itálie dosažitelné suchou nohou.
Co navštívit v Messině?
Piazza della Republica
Široké bulváry, prakický systém rovnoběžných a kolmých ulic a elegantní budovy dělají s Messiny příjemné město, ve kterém není problém pohybovat se pěšky nebo autem. Hlavním dopravním uzlem je Piazza della Republica na jižním konci dlouhého nábřeží. Najdete zde vlakové nádraží, nedaleko leží i přístaviště trajektů a na levé straně je i stanoviště meziměstských autobusů.
Normanská katedrála v Messině
Jednou z nejobdivuhodnějších církevních staveb celé Sicílie je stará Normanská katedrála v Messině. Nebýt nepřízně osudu, mohla by se směle rovnat katedrále v Cefalu a Monreale.
Byla postavena v 12. století a první zásah utrpěla již v roce 1254 během pohřbu Konráda IV., když vzplanula od hořících svíček. Dílo zkázy dovršilo zemětřesení v roce 1783 a 1908 a zásah letecké bomby v roce 1943. Požár způsobený výbuchem pohltil veškerou freskovou i mozaikovou výzdobu, pohltil lavice v chóru a zničil královské hrobky. Obyvatelům Messiny se ale podařilo postavit z trosek katedrálu věrnou původní stavbě, se třemi mozaikami v apsidě. K několika dochovaným prvkům původní výzdoby patří nádherně barevné mramorové intarzie a kružbou na fasádě a portál postaven v katalánském gotickém slohu.
Uvnitř kostela se nachází působivý vyřezávaný oltář a vykládané varhany. K dalším uměleckým pokladům patří proslulé „Zlaté roucho“ z roku 1668, které bylo navrženo jako „plášť“ oltářního obrazu La Madonna della Lettera, Madona s listem. Obě drahocenné díla jsou uloženy v chrámové pokladnici. Podle legendy měl dopis ochránit Messinu před velkým hladomorem, který město postihl po obrácení na křesťanství v roce 42 n. l.
Největší orloj světa
Na zvonici kostela vysoké 60m se nachází největší orloj na světě, sestrojený v Štrasburku v roce 1733. Když hodiny odbijí poledne, dá se do pohybu průvod bronzových postav, které mají různé historické a symbolické významy. Na zvonici lze vystoupat a prohlédnout si obrovské postavy na orloji zblízka.
Fontana di Orione
Naproti věži kostela se tyčí Fontana di Orione z roku 1553 z bílého mramoru, zobrazující odpočívajícího Oriona, který pole legendy Messinu založil. Fontána je dílem Michelangelova žáka Giovanniho Angelo – Mortonsoli a má připomínat stavbu messinského vodovodu. Messina byla prvním městem, které si tuto vymoženost dopřálo. Ostatní postavy zobrazují říčních bohů Tibery, Nilu, Ebra, a Camara.
Krásný kostel Chiesa della Santissima Annunziata dei Catalani
Relativně malý kostel z 12. století Chiesa della Santissima Annunziata dei Catalani je klenotem arabsko – normanské architektury. Socha před ním zobrazuje generála dona Juana d’Austria, který v roce 1571 v bitvě u Lepanta porazil Turky.
Fontana delNettuno
Dále na severu se Via Garibaldi napojuje na náměstí Piazza dell Unità d’Italia s další velkou fontánou ze 16. století, Fontana delNettuno, jejímž autorem je Montorsoli. Na místě můžete vidět pouze kopie, originály soch jsou vystaveny v muzeu.
Náměstí Piazzale Batteria Massotto
Naproti fontáně se rozkládá náměstí Piazzale Batteria Massotto, kde se můžete pokochat výhledem na přístav a obdivovat obrovskou zlatou sochu Madonnino del Porto.
Muzeum – Museo Regionale
Stejným způsobem se nejsnáze dostanete do Museo Regionale. Hlavním exponátem je tu slavný polyptych slavného místního rodáka Antonello da Messina, San Georgio zobrazující na pěti panelech život tohoto světce. K dalším perlám sbírky patří Madonna con Bambino e Santi od stejného malíře a dvě vynikající díla od Cravaggia: L’Adorazione dei Pastori – Klanění Pastýřů a Risurrezione di Lazaro – Vzkříšení Lazara. V zahradě galerie můžete vidět také sochy a kamenné fragmenty výzdoby pocházející s různých historických staveb ve městě.
Chuťové buňky nebudou zklamány
Ve městě je mnoho restaurací kam se vyplatí zajít si na hlavní Messinskou specialitu, kterou je mečoun, obvykle podávaný s „aghiotta“, lahodnou omáčkou z piniových oříšků, česneku, bazalky a rajčat. Stejně mnoho vynikajících „Gelateria Pasticceria“ zmrzlináren cukráren, kde se připravuje vyhlášená pochoutka „pignoli“ – koblih polévaný čokoládou.
Slavní rodáci z Messiny
Dicaearchus
Řecký filozof a matematik, který se v Messině narodil v roce 350 př. n. l..
Antonello da Messina
Italský renesanční malíř, který se v Messině narodil roku 1430.
Francesco Maurolico
Italský astronom a matematik, který se v Messině narodil roku 1494.
Filippo Juvarra
Italský barokní architekt se zde narodil v roce 1678
Maria Grazia Cucinotta
Italská herečka. Ta se zde narodila v roce 1968.
A zajímavost na konec
Na jedné z křesťanských lodí, které vyhrály bitvu u Lepanta (v roce 1571), pobýval i slavný španělský spisovatel Miguel de Cervantes. Lodě vyjížděly z Messiny a zase se do ní vracely. V Messině pak spisovatel nějakou dobu po bitvě odpočíval.
Patronkou Messiny je svatá Madona. Město svou patronku oslavuje procesím každoročně 3. června.
MAPA: Kde leží Messina?
Aktuální počasí v Messině
VIDEO: Fotografie z města Messina
Zdroj obrázku: „Messina 2003“ od Alexander Hoernigk – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY 3.0 via Wikimedia Commons.