Nejen super pláže a příroda
Nejen pláže tvoří přírodní kolorit ostrovní země. Je to i strmé skalnaté pobřeží zejména na severu ostrova. Více než 1000 m vysoké horské masivy, které se pozvolna svažují do úrodných rovin plných mandloní, olivovníků a stromů svatojánského chleba. Pobřeží ostrova má délku 555km. Kromě toho zde můžete vidět velké lány obilí, které dozrává již na přelomu května a června. Přírodní rozmanitost tvoří mnohotvárný ráz krajiny se šedožlutým až pískovým barevným nádechem.
Mallorka již několik desetiletí patří k nejnavštěvovanějším místům Středomoří. Je tomu díky příjemným klimatickým podmínkám. Ostrov má subtropické středomořské podnebí. Nejpříjemnější období na dovolenou je od závěru května do října, tehdy je flóra ostrova nejrozmanitější a vyhřáté moře umožňuje vychutnávat plážové radovánky.
Palma de Mallorca
Hlavním městem ostrova je Palma de Mallorca. Žije v něm přibližně 350 000 lidí, což je polovina ze stálých obyvatel ostrova. Palma je rušné centrum zábavy a kultury. Je místem zprávy celých Baleár a svou rezidenci tu má i španělský král Juan Carlos. Palma a její širší okolí není vhodná pro lidi, kteří chtějí prožít klidnou rodinnou dovolenou u moře. Kromě rušného městského života plného diskoték, ho narušuje intenzivní letecká doprava, když každých 53 sekund startuje nebo přistává letadlo.
Palma je super na pěší procházky
Historická a elegantní metropole – Palma de Mallorca – láká k procházkám. Dominuje zde gotická katedrála La Seu, zámek Bellver, Arabské lázně a úzké uličky s obchůdky a restauracemi. Palma de Mallorca se nachází uprostřed největšího zálivu ostrova Bahía de Palma, kde se rozkládá velký jachetní přístav lemovaný palmovou promenádou Paseo Marítimo.
Cca 6 km na západ od centra se nachází 150 m dlouhá písčitá pláž v příměstském turistickém středisku Cala Mayor a 10 minut autem směrem na východ 6 km dlouhá písčitá pláž Playa de Palma.
Manacor, druhé největší město Mallorky
Klidnou dovolenou u pláže můžete zažít v romantických zálivech zejména na východě a severovýchodě ostrova. Nedaleko odsud se nachází Manacor, druhé největší město Mallorky. Má přibližně 35 000 obyvatel a je na evropské poměry známé několika výjimečnosti. Především je to světoznámá výroba nepravých perel. Dále jsou to úspěchy v nábytkářství. V současnosti však toto město asi nejvíce proslavil španělský tenista Nadal, několikanásobný vítěz turnaje Roland Garros v Paříži. Mezi městy Palma a Manacor je na ostrově vybudována železnice.
Další zajímavosti na Mallorce
Na ostrově se nachází několik dalších přírodních zajímavostí. Impozantní vládcem Mallorky je pohoří Serrada Traumuntana na severozápadě ostrova. Během celého léta zadržuje mraky, proto na plážích můžete prožít příjemnou deštěm nerušenou dovolenou. Dále je to výrazně reliéfní terén a pobřeží i s mysem na poloostrově Formentor na severu Mallorky s nádhernou středomořskou scenérií.
Pod více než 80 procent povrchu ostrova se nacházejí nenapodobitelné jeskynní prostory většinou zality slanou nebo sladkou vodou. Nelze obejít ani vnitrozemí ostrova, kde poznáte kulturu, kuchyni a zvyky místních domorodců. Nikde jinde nechutnají mallorský jídla lépe než v cellers, místních restauracích, které vznikly z někdejších selských vinných sklepů. V těchto příjemně vychlazených prostorách si hosté vychutnají pravou mallorský kuchyni s kořeněnými jídly a červeným nebo bílým vínem. Před hlavním jídlem si Mallorčani často jako aperitiv dopřejí sklenku paly, tmavého bylinkového likéru.
A to vše doplňují impozantní historické památky s typickými věžovitými stavbami větrných mlýnů a studní pro tažení vody. Na Mallorce můžete prožít nádhernou téměř exotickou dovolenou. Jedině co vám ji může trošku znepříjemnit, jsou drahé taxíky. Koupěchtiví si zase přijdou na své. Zejména v Palmě se dá i za přijatelné (srovnatelné nebo menší než v Česku) ceny koupit, ať již tradiční a známá vkusná obuv nebo oblečení.
Městečko Valldemosa
Malé městečko Valldemosa, které se nachází nedaleko městečka Paguera, je skvělým tipem na výlet. Žil zde hudební skladatel Fryderik Chopin a francouzská spisovatelka George Sandová.
Jídlo a pití na Mallorce
Mezi místní speciality patří jednoznačně polévka (sopa mallorquín) – hustý vývar s masem, zeleninou a kousky bílého chleba, nebo studená zeleninová polévka z rajčat, paprik, okurek a cibule. Z hlavních jídel si můžete pochutnat na Frito mallorquín – smažené jídlo, které se připravuje z různých druhů vnitřností a zeleniny, nebo lomo con col – vepřové se zelím.
K pivu nebo vínu si objednejte tapas nebo mahónský sýr ze sousedního ostrova Menorca. Budete-li se chtít v restauraci rozšoupnout, dopřejte si tu nejdražší polévku z langust (caldereta de langosta). Tuto pochoutku můžete ochutnat pouze v létě, protože na celém souostroví se langusty smí lovit pouze od května do konce srpna.
Doprava na Mallorce
Doprava na ostrově je zajišťována jak lodní dopravou po pobřeží, tak autobusovou dopravou a je možné si pronajmout i auta. Jako ve všech turistických centrech i zde místně jezdí autobusovláčky. Každá doprava něco stojí a dalo by se říci že nejvýhodnější je ta autobusová. Tedy pokud nechcete být někde načas. Pohodová povaha španělských řidičů se nezapře. 20 až 30 minut sem tam je nemůže rozhodit.
Jeskyně De Campanet
Od teplého počasí můžete aspoň na chvíli utéct do jeskyně De Campanet, která se nacházejí asi 40 km od hlavního města. Tato jeskyně je jedna z nejmenších a zároveň nejvelkolepějších na celém ostrově. Objevena byla náhodně při hledání podzemních zdrojů vody a dnes je přístupná veřejnosti. Po prohlídce se můžete vydat i do blízkého města Campanet, kde stojí za prohlídku místní kostel Svatého Michala, který pochází z roku 1220.
MAPA: Ostrov Mallorca
VIDEO: Ženy na cestách s EXIM tours – Mallorca
Zdroj obrázku: Freeimages.com