Při klesání nás však čekalo překvapení – oáza v poušti, krásné barevné „patchworky“, malé zelené, modré, žluté a červené políčka. Madrid! Dokonce se nám podařilo zahlédnout historický střed města v pozadí s třemi mrakodrapy – obchodní centrum hispánské metropole.
Už na první pohled jsme Madriďany rozdělili na dva typy: první usměvaví, uvolnění, bezprostředních a druzí vážní, trošku neohrabaní, ale nakonec byli usměvaví i oni. Umí si však všichni stejně nadšeně užívat každý den.
Památky v Madridu
Královský palác
Na rozdíl od Buckinghamského vás do Královského paláce v Madridu pustí. Za vstupné, samozřejmě. Celý komplex, jehož rekonstrukce trvala po požáru roku 1734 dlouhých 26 let, má přes 2 800 pokojů.
Vejít se dá asi do dvaceti a ty svou krásou vyrážejí dech. Sál s trůnem nezměněn od roku 1772, je zařízen v rokokovém stylu, stěny má potažené sametem, visí na nich obrovské zrcadla z královských skláren, strop zdobí freska od italského mistra Giambattista Tiepola. Sál z porcelánu je doslova celý porcelánový. Prostě nádhera. Vyplatí se vidět.
V hudebním sále jsou vystaveny originály houslí, violoncell a basů přímo z dílny slavného Stradivariho, zhotovené na královskou objednávku. V podzemí je výstava královské zbroje, mečů, pušek. Věčná škoda, že se zde nesmí fotografovat. Skutečnou raritou je voňavá královská lékárna a laboratoř s množstvím lahví a flakonů s bylinami z celého světa. Král Juan Carlos palác využívá jen k reprezentačním účelům, s rodinou bydlí v skromnějším sídle Zarzuela.
Na polední siestu se vydáváme do královského parku (Jardines del campo del Moro) do lákavého stínu stromů. Ze slastné dřímoty na měkoučké trávě nás probral „nelidský“ zvuk. Byl to křik páva. V parku si volně vykračují a vystavují na odiv své okaté ocasy. Kromě královských pávů jsou zde i královští bažanti, královské růže, jak to ostatně v království má být.Los Gatos
Tato krásná pětimilionová metropole je neuvěřitelně čistá, „poddaní“ v ulicích uklízí každou třísku. Madriďané své město milují a my máme pocit, že i ono je. Nedaleko náměstí Plazza Mayor je maličké tržiště.
Dostanete tam výborné ovoce, mořské potvory, šunky, olivy, nápoje, zákusky. Vše čerstvé a lákavé už na pohled. Na konzumaci však není třeba čekat až na příchod domů. Různé chuťovky si naservírujete „nastojáka“ díky kulatým stolům a vesele konzumujete à la happy hour se sklenkou vína nebo Cerveza. Madriďané to zde přezdívají los Gatos, ačkoli symbolem Madridu je medvěd požírající bobule.
Madridský park – Parque del Buen Retiro
Zelenými plícemi Madridu je Parque del Buen Retiro, oblíbené místo na nedělní relax. Jen díky králi Carlosovi III. sem mohli vejít i běžní Madriďané, ale pouze pod podmínkou, že jsou čistí, budou se slušně chovat a jsou elegantně oblečeni.
V dnešních časech park slouží i na polední siestu nebo pro aktivnější na polední jogging. U jezera pronajímají loďky, které okupuje zejména mládež, v otevřené posilovně pod širým nebem se zase snaží několik penzistů.
TIP: Navštivte katalánskou Barcelonu
Museo del Prado – Goya a Picasso
Nadýchat se uměleckého kyslíku jsme se vybrali do známého Museo del Prado. V Museo del Prado se nachází nejrozsáhlejší kolekce španělské malby od 12. až do 19. století.
Úchvatný El Greco s typickými moderními prvky maloval protáhlé obličeje a těla, zdeformované prostory nerespektující zákony perspektivy, nekonformní Goya zase zobrazoval duši a charakter, nebál se namalovat tloustnoucího krále či ošklivou a chtivou královnu.
Goya na vrcholu kariéry ohluchl, což se projevilo výrazně i v jeho tvorbě. Goyovy Černé malby, kde tma převládá nad světlem, zobrazují utrpení, strach, brutalitu, noční můru. Další zvučná jména v Museo del Prado jsou Velázquez, italové Caravaggio, Raffael, Tizian, Tintoretto, Tiepolo, Holanďané Rubens, Rembrandt, Rogier van der Weyden.
Hned ve vedlejší uličce se nachází Galerie královny Sofie věnovaná modernímu umění. Mezi skvosty, pro které se ji vyplatí navštívit, patří sál s Guernicou od Pabla Picassa. Na rozdíl od Prada je zde fotografování dovoleno, Guernicu však jen z okolních místností. Kromě obrazu je na stěnách zdokumentováno, jak dílo vznikalo od prvních náčrtů.
Původně to měla být Picassova vzpomínka na slavného toreadora, který tragicky zahynul. Později však přeformuloval odkaz obrazu na protiválečný a protitotalitní. To nutilo mnoha kritiků k neustálým otázkám spekulující o významu jednotlivých prvků díla, na co Picasso odpověděl prosto:
„Tento býk je býk a tento kůň tady je kůň … Když dodáte určitým prvkům mého obrazu jistý význam, může to být správné, ale nebyl to můj záměr. Pokud jsem jim nějaký význam dal, bylo to neúmyslně, instinktivně. Maluji obraz, protože chci namalovat obraz. A maluji věci tak, jak je vidím.“
Náměstí Plaza Mayor
Krátká procházka jihozápadně z Puerta del Sol vás zavede k Plaza Mayor, na prostorné náměstí obklopeno arkádovými zastřešenými malými obchůdky. Na toto rozsáhlé náměstí, jemuž dominuje jezdecká socha Filipa III. a která je ze všech stran obklopena strohými třípatrovými domy, je možné vystoupit některým z osmi průchodů. V minulosti se zde konaly býčí zápasy, veřejné popravy, odehrávaly se různé slavnosti a veselice. V současnosti se zde nacházejí převážně obchůdky se suvenýry, restaurace a bary. Auta mají do této části Madridu vstup zakázán. Je to skutečné království chodců a majitelů kaváren, kteří mohou rozložit židle pro své hosty na celý chodník.
Bleší trh Rastro
V neděli dopoledne tu mají bleší trh Rastro a jeho centrem je ulice Ribera de Curtidores a blízké okolí. Prodávají se zde staré krámy, které napohled nejsou k ničemu, nejrůznější kuriozity atd. Návštěvu trhu Rastro pokládají mnozí Madriďané za jakousi milou nedělní povinnost. Většinou neopomenou zajít ke patronovi Madridu k sv. Isidorovi, který má svůj svatostánek v ulici Toledo. Když se propletete všemi těmito cestičkami až na ulici Mayor, po chvíli narazíte na půvabné náměstí Plaza de la Villa, lemované šlechtickými paláci, jemuž dominuje barokní budova radnice.
Stadion Realu Madrid – Santiago Bernabeu
Pro fanoušky fotbalu doporučujeme návštěvu fotbalového stadionu Santiago Bernabeu, domovského stánku snad nejslavnějšího klubu na světě Realu Madrid. A nadšenci adrenalinových sportů by neměli vynechat arénu pravých španělských toreador na náměstí Plaza de Toros.
Loutkový divadelní festival
Mimořádně zdařilou atrakcí je loutkový divadelní festival, na kterém se účastní umělci z celého světa. Tato atrakce láká návštěvníky od poloviny května do poloviny června. Parque del Retiroje oázou klidu uprostřed města. V parku je více než 15 tisíc stromů. Původně park patřil královské rodině. V parku se nachází i Křišťálový palác Palacio de Cristal.
Madrid ve své nekonečné štědrosti a bezmezné radosti ze života vám ukáže umění, královské poklady, provede vás šílenými nocemi, pohltí vás až do svítání, a když nastane chvíle loučení, nedá se pozdravit jinak než výkřikem Encantado! A pak se toužíte zase někdy vrátit.
MAPA: Město Madrid
VIDEO: Madrid a několik záběrů
VIDEO: Rychlá prohlídka Madridu
Zdroj obrázku: Freeimages.com
[…] květnový prodloužený víkend na východním pobřeží. Vyměnit na pár dní ukřičený Madrid za klid v přírodním parku delty řeky Ebro. Jelikož se nám však podařilo sehnat ubytování […]
[…] města. Do Murcie vedou i mezinárodní cesty, konkrétně z Alicante je to cesta E15 a z Madridu cesta […]