Fátima – neslavnější poutní místo v Portugalsku



Fátima – neslavnější poutní místo v Portugalsku 4.83/5 (96.67%) 6 votes

fatimaO tom, že Portugalsko je jedna z nejkřesťanštějších zemí Evropy, svědčí nejen množství kostelů a náboženských svátků, ale i zajímavé události, které se počátkem 20. století odehrály v blízkosti dnes rušného městečka Fátima.

Tajemné zjevení ve Fátimě

Až do roku 1917 byla Fátima nenápadná vesnička uprostřed pohoří Serra de Aire ve střední části Portugalska, ale 13. května se všechno změnilo. Tehdy se totiž třem malým pasáčkům Lucii, Františkovi a Hyacintě poprvé zjevila Panna Maria, která jim během několika následujících měsíců vyzradila tři zvláštní tajemství. Mluvili o ukončení 1. světové války, o změně komunistického režimu v Rusku a také o atentátu na papeže Jana Pavla II. Podle zápisků Lucie, která se jako Karmelitánská jeptiška dožila vysokého věku, se v den závěrečného zjevení, 13. října, dostavilo na místo několik tisíc věřících a uviděli „rotující slunce“, jehož paprsky dokázaly vyléčit přítomné nemocné.

Fátima je cílem poutníků i dnes

A tak se Fátima postupně stala tím, čímž je dnes. Nejnavštěvovanějším poutním místem země a jedním z nejvýznamnějších v Evropě. Denně tam míří tisíce věřících, mnozí absolvují cestu pěšky, oblečeni v reflexních vestách kráčejí po krajnicích silnic, jiní projdou závěrečnou etapu, přes hlavní náměstí před bazilikou, po kolenou. Cílem jejich putování je chrám, ve kterém stojí soška Panny Marie z Fatimy. V korunce má uloženou kulku, co zranila Jana Pavla II. během atentátu v roce 1981. Nedaleko od bílo-modré sošky jsou tři sarkofágy a v nich ukryté tělesné ostatky téměř svatých pasáčků. Chybí jim jen málo, aby je papež za svaté prohlásil.

Bazilika Panny Marie z Fatimy byla dokončena v roce 1997 a nachází se na jedné straně náměstí, které je dvojnásobně větší než římské Náměstí sv. Petra. Z druhé strany ho zdobí moderní kostel Svaté trojice a zboku Kaple zjevení. Pravděpodobně stojí na místě, kde se odehrálo jedno z hlavních zjevení Panny Marie a denně se tam konají bohoslužby v různých světových jazycích. Čeština není výjimkou. Svědčí o tom i nabídka prospektů v nedaleké turistické kanceláři.

Nehořlavý portugalský strom

Ještě před vstupem do centra Fatimy, případně po jeho prohlídce, stojí za zastávku místo Aljustrel, které je dnes součástí městečka, ale počátkem 20. století šlo o samostatnou osadu. Zde žili tři děti – sourozenci František a Hyacinta, i jejich sestřenice Lucia. Domy obou rodin jsou dnes přístupné návštěvníkům z různých koutů světa. Zajímavější, i díky větší rozloze, je dům Luciiny rodiny, patří k němu několik hospodářských budov, zahrada a v ní překvapení: korkový dub.

V Portugalsku je sice těchto, pro nás exotických stromů, nepočítaně, ale v oblasti Fátima jejich je pomálu. Země je největším světovým producentem korku. Korková kůra se sklízí každých devět let poté, co strom dovrší 25 let. Vyrábějí se z něj nejen zátky na láhve plné portského, ale také opasky, pohlednice, pantofle nebo peněženky. Věděli jste, že korkový deštník by vás ochránil před ohněm stejně dobře jako před deštěm?

MAPA: Kde najdete město Fátima

 

VIDEO: Pohled na Fátimu

VIDEO: Dokument o zázraku ve Fátimě

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.