Burano – klidný benátský ostrůvek



Burano – klidný benátský ostrůvek 4.80/5 (96.00%) 5 votes

K nejnavštěvovanějším ostrovům v Benátském zálivu patří malebný ostrůvek Burano. Přestože se nepyšní takovými historickými pamětihodnostmi jako samotné Benátky, turisty tam láká zejména pestrobarevný kolorit poklidného městečka, ale také výrobky místní Čipkarské tradice.

Burano – Oáza klidu a pohody

Tak nazývají ostrov, vzdálený necelou hodinu jízdy parníčkem od Benátek, turistické prospekty. Smysl těchto slov člověk pochopí až při procházce klidnými uličkami tohoto ostrova – zejména pokud jste právě dorazili z rušných a turisty přeplněných Benátek. Už z dálky lze ostrov identifikovat podle naklánějící se věže kostela San Martino. Příčinou je prý měkké podloží zdejších močálů, na nichž vznikaly jednotlivé ostrovy a které obyvatele odedávna zpevňovaly dřevěnými – tedy postupně lety se rozpadajícími – piloty. Čím více se loď přibližuje k jeho pobřeží, tím výrazněji zaznamenáte pestrobarevné fasády domů, hýřící snad všemi odstíny barevného spektra. Údajně to tak v minulosti zavedli místní rybáři, aby i za snížené viditelnosti co nejlépe zamířili přímo ke svému domu.

burano-domky

Burano dnes

Přestože na ostrově trvale bydlí pouze necelé tři tisíce obyvatel, hustotou osídlení patří údajně k nejobývanější z více než stovky benátských ostrovů. Kromě domácích, kteří většinou pracují v samotných Benátkách, lákají místní usedlosti i zahraniční hosty zejména seniory ze západní Evropy, kteří zde rádi tráví i několik měsíců v roce, nemluvě o výtvarnících, básnících či jiných intelektuálech, kteří utíkají za klidem a inspirací před šíleným shonem moderní civilizace.

TIP: Přečtěte si o jiném benátském ostrově Murano

I Burano se ve skutečnosti skládá z několika těsně sousedících a vzájemně pospojovaných ostrůvků, oddělených několik metrů širokými kanály. V minulosti ostrov obývali zejména rybáři ve skromných domcích, dnes tvořících jedinečnou pestrobarevnou kulisu ostrova. Nejčastěji fotografované jsou ty podél hlavního kanálu, vytvářející jakousi ulici bez aut, kde se většina z nich má v přízemí kavárny, restaurace a obchody se všemožným zbožím, především však suvenýry.

Tradice krajky na ostrově

Mezi nejžádanější patří výrobky s krajkou – prostírání, kapesníky, šály a jiné módní doplňky, krajkové šaty pro panenky i velké slečny a dámy, a také slunečníky. Tradice zdejší krajky – paličkované i háčkované – je velmi stará a věnovali se jí ženy rybářů už od středověku, jak turistům vysvětlí v místním muzeu krajky hned v sousedství specializované Čipkarské školy, založené ještě v 19. století. V průběhu staletí se tak vypracovala do jedinečných jemných vzorů (pozor – v některých obchodech platí zákaz fotografování; pokud si chcete některý vzor doma napodobit, musíte si zkrátka originální krajku nejprve koupit), kterým odpovídá i cena. V některých obchodech můžete naživo obdivovat zručné prsty převážně stařenek, které jemnou krásu vytvářejí přímo před očima turistů.

Původ názvu Burano

Nejeden návštěvník z našich končin se asi ptá na původ názvu. Údajně ostrov nazvali podle jména jedné z prvních rodin, která se na ostrově usadila, co by mohl potvrzovat i název nedalekého ostrůvku Buranelli. Někteří jazykovědci se prý domnívají, že jméno mohlo vyjadřovat původ z oblasti Bavorska …

MAPA: Kde leží ostrov Burano

 

VIDEO: Barevné Burano

Zdroj obrázků: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.