„Ráj – ne z nebe daný ale z pekla vyvržen!“. To je souostroví sopečného původu, nazvané Azory (Azorské ostrovy) jinak i Jestřábí ostrovy. Množství zeleně, nedotčená příroda, malebná městečka, čisté písečné pláže, horké gejzíry, sopečné krátery a jezera, tajemné jeskyně, masáže od slunečních paprsků, i tak je možné popsat překrásné souostroví, rozprostírající se v Atlantském oceánu mezi Amerikou a Evropou.
Nedotčená příroda
Dnes se vyskytuje velmi málo lokalit s téměř nedotčenou přírodou. Rozmanitost zdejších druhů zvířat i rostlin je skutečně široká. Sice tyto ostrovy, jak se říká, nepraskají ve švech turisty, avšak cestovní ruch je hlavní obživou domácího obyvatelstva. Konečně pro milovníky ticha a odpočinku, jsou takové odlehlé poloprázdné pláže tím nejlepším.
Když však navštívíme nedaleko vzdálená městečka, či dokonce města, zjistíme, že jsou plné ruchu a obyvatel, či turistů. Pro takové návštěvníky ostrovy nabízejí nesčetné množství historických a kulturních památek, různé festivaly, nebo jen útulné bary a restaurace. Myslím si, že každý návštěvník si zde přijde na své.
Trochu informací o Azorských ostrovech
Azorské ostrovy leží v Atlantském oceánu asi 1500km západně od Portugalska a 3900km od východního pobřeží Severní Ameriky. Jsou autonomní součástí Portugalska. Název dostaly údajně podle jestřába (Acor), který však na ostrově nikdy nežil. První obyvatelé si ho zřejmě spletli s jiným zdejším druhem dravce nebo s mořským orlem. Podle jiné teorie název vznikl z portugalského slova Azures, což znamená modrý.
Azory jsou považovány za turistický ráj, ale nejsou přeplněné turisty. Mají i dopravní význam – leží na námořní trase z Evropy do Ameriky. Kromě toho se zde nacházejí tři letiště. Ostrovy se spojují s různými legendami, podle nichž mají být pozůstatkem bájné Atlantidy, mýtického kontinentu, který se potopil i s velmi vyspělou civilizací. Souostroví tvoří devět ostrovů sopečného původu.
Historie Azorských ostrovů
Ostrovy znali již starověcí Féničané, později v 14. století se začaly objevovat na mapách Italů. Prvními obyvateli těchto ostrovů se staly v roce 1453 Portugalci. Jako první byly osídleny ostrovy Santa Maria a Sao Miguel. V 16. a 17. století se ostrovy staly důležitým navigačním a zásobovacím bodem pro mořeplavce. Jelikož se v blízkosti ostrovů plavilo mnoho obchodních lodí, lákaly i piráty. Na mořském dně v blízkosti ostrovů se dodnes nachází několik vraků, které přitahují především potápěče. V dalších stoletích se začal rozvíjet rybolov a zemědělství. Během 1. i 2. světové války využívali ostrovy USA a Velká Británie jako vojenské základny. V roce 1980 se Azory staly zcela autonomní oblastí Portugalska.
TIP: Navštivte i portugalskou Madeiru
Azory – 2 hodiny letu od Portugalska
Azory leží v Atlantském oceánu (39 ° 43 ‚/ 36 ° 55‘ délky) mezi Severní Amerikou a Evropou. Od Portugalska jsou vzdáleny 2 hodiny letu. Je to souostroví, které se skládá z devíti osídlených ostrovů a dalších menších neobydlených ostrovů. Celková rozloha souostroví je 2355 km². Nejvyšším bodem Azor a zároveň celého Portugalska je hora vulkanického původu – Ponta do Pico (2351m). Ostrovy se rozprostírají po obou stranách Středoatlantického hřbetu a vznikly v důsledku vulkanické činnosti před 20-ti miliony let. Jsou tedy sopečného původu, důkazem čehož je mnoho kráterů, sopečných jezer a jeskyní, půda je barevná a kameny ostré. Častý je i výskyt termálních horkých pramenů a vyvěrajících pár. Jelikož leží v riftové zóně na styku dvou litosférických desek, jsou zde častá zemětřesení.
Klima Azor je mírně ovlivněno Golfským proudem. Převažuje zde mořské subtropické podnebí se silnými větry. Pobřeží je vhodné pro windsurfing a plachtění. Nejsou zde teplotní výkyvy, v létě se teplota pohybuje kolem 23 ° a v zimě klesá na 13 ° C. Ani teplota vody nepodléhá větším změnám, pohybuje se mezi 17 ° a 24 ° C. Množství srážek je zde minimální.
Fauna a flóra na Azorských ostrovech
Místní vláda se intenzivně stará o ochranu ekosystému, o čemž svědčí i množství přírodních rezervací, chráněných krajinných oblastí a parků. Botanická zahrada pokrývající Azory je složena ze 60 druhů endemických rostlin (většina z nich patří k darům vavřínového lesa), vřesů, cedrů, divokého révy a třešně. Můžeme zde vidět záplavy květin, z nichž dominují hortenzie, ibišky, rododendrony, azalky a kamélie. Čajovníkové a tabákové plantáže dávají ostrovem také osobitý ráz.
Souostroví oblétává různorodé ptactvo – holubi, kanárci, racci. Zajímavé jsou zejména endemické druhy: Priolo, cagarro, milhafre a jiné. Vodní svět zde ukrývá stovky ryb a různé jiné vodní živočichy, například delfíni a velryby. V divoké fauně však převládají králíci a ježci, kteří byli přivezeni námořníky už v minulosti. Nevyskytuje se zde žádný hmyz ani nebezpečné živočichy, například hady. Jde o světový unikát, a proto je na ostrovy zakázáno vozit jakékoli zvířata nebo rostliny.
Jednotlivé ostrovy
Azory sestávají z devíti ostrovů, které se geograficky dělí do tří skupin. Na východě leží Santa Maria a Sao Miguel s hlavním městem Ponta Delgada. Ústřední skupinu tvoří 5 ostrovů: Faial, Terceira, Sao Jorge, Graciosa a Pico. Třetí skupina, západní Azory, sestává ze dvou odlehlých ostrovů: Flores a Corvo.
SANTA MARIA (62km²)
Hlavní centrum je Vila do Porto. Je to ostrov s překrásnými plážemi s bílým pískem, avšak je turisty nejméně navštěvovaný. Má nejteplejší podnebí a ideální podmínky pro vodní sporty. Nachází se zde bývalé americké letiště, které bylo postaveno v dobách druhé světové války. Historickou památkou je klášter Santo António nacházející se v hlavním městě. Zajímavou stavbou je i maják Farol da Maia.
SAO MIGUEL (759km²)
Hlavní centrum ostrova: Ponta Delgada. Je to největší a nejosídlenější ostrov ze všech Azorských ostrovů. V hlavním městě Ponta Delgada sídlí vláda a univerzita. Město bylo v 16. století opevněné před nájezdy korzárů. V 18. a 19. století město zbohatlo, důkazem čehož jsou četné stavby v historickém srdci města. Nejzajímavější částí je centrální náměstí plné barů a restaurací.
Za zmínku stojí i klášter Nossa Senhora de Esperanca. V 16. století mu papež Pavel III. daroval sochu Cristo dos Milagres, ke které přicházejí davy poutníků. Druhým největším městem ostrova je Ribeira Grande, která láká turisty zejména domy ze 16. století.
Ostrov se nazývá také zeleným (Ilha verde), protože je plný zeleně i v zimních měsících. Nachází se zde mnoho památek, několik vulkánů se sopečnými jezery (Lagoa de Fogo – Ohnivé jezero) a termálními prameny. Tento ostrov je jediným místem v Evropě, na kterém se pěstuje čaj. Turisté mohou navštívit lázně Furnas s gejzíry kde se mohou koupat v léčivém bahně a ochutnat minerální vody. Známým jezerem je Sete Cidades, které vzniklo zatopením sopečného kráteru v roce 1440, kdy mohutná erupce rozmetala sopku do širokého okolí.
Na ostrově žije 30 000 obyvatel, kteří se živí pěstováním ananasu, révy, citrusů a cukrové řepy.
Faial (173km²)
Hlavní město je Horta. Ostrov je známý jako modrý ostrov díky květům, které kvetou modře po celé léto. Nachází se zde přístav zaoceánských jachet, muzeum sakrálního umění. Také je zde sopka, přírodní rezervace, jeskyně a termální lázně. Ostrov má i mezinárodní letiště.
Terceira (403km²)
Byl objeven jako třetí v pořadí, podle čehož je i pojmenován. Hlavní město a zároveň významný přístav Angra do Heroísmo se rozprostírá pod mohutnou horou Monte Brasil. V roce 1980 ho zničilo zemětřesení, ale s podporou UNESCO bylo opraveno. Je to hospodářsky nejvýznamnější ostrov, na kterém se kdysi pěstovalo obilí a rostliny na přírodní barviva. Nachází se zde nejvíce historických památek, muzeum vína a historické centrum patří do světového kulturního dědictví UNESCO. Například katedrála ze 16. století je sídlem azorského biskupství. Starobylý klášter Sao Francisco je domovem městského muzea. Návštěvníci se v něm mohou dozvědět vše o dějinách ostrova Terceira i celého souostroví. Je zde největší sopečný kráter ze všech Azor a také zde můžeme objevit mnoho jeskyní, například Algar do Carvao.
SAO JORGE (246km²)
Hlavní centrum je Velas a Calheta. Ostrov je jedna velká nedávno vyhaslá sopka a nemá písečné pláže. Nachází se zde rybářský přístav, zajímavostí je podmořská jeskyně s jezerem. Na ostrově se vyrábí velmi chutný sýr.
GRACIOSA (62km²)
Hlavní centrum: Santa Cruz da Graciosa. Je to nejsevernější ostrov s množstvím bílých větrných mlýnů. Navštívit vulkán Furna de Enxofre, etnografické muzeum s expozicí na lov velryb nebo starobylé uličky hlavního města stojí za to.
PICO (447km²)
Hlavním centrem je město Madalena. Ostrov je pojmenovaný po sopečném kuželu, který je vysoký 2351 metrů a zároveň je nejvyšší horou Portugalska (Ponta do Pico). Ponta do Pico je stratovulkán, k jehož poslední známé erupci došlo v roce 1720. V zimě bývá tento vrchol dokonce i zasněžený. Čtyřhodinový výstup je skutečným zážitkem. Nejvhodnější dobou pro takový výstup je úplná noc, protože z vrcholu sopky je možné pozorovat úžasný východ slunce. Na lávových polích ostrova se nachází vinařská oblast, která je zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO.
FLORES (143km²)
Hlavním centrem jsou města Santa Cruz a Lajes. Tento ostrov, nejzápadnější, se nazývá také Ostrovem květin. Ve vnitrozemí je sedm jezírek a kráter posetý hortenziemi. Turisté mohou navštívit i barokní kostel, panské domy, etnografické muzeum nebo vidět pozůstatky kamenných mlýnů.
CORVO (17km ²)
Hlavním centrem je Vila Nova do Corvo. Je to nejmenší ostrov s obrovským sopečným kráterem Caldeirao, ve kterém jsou dvě jezírka s malými ostrůvky. Nemá žádný přístav a v zimě je spojení s ostatními ostrovy problematické. Kdysi se zprávy z ostrova posílali pomocí ohně. Říká se, že na ostrov Corvo přicházeli v minulosti zejména Američané, aby zde najímali námořníky. Obyvatelé nehostinného ostrova byli totiž proslulí odvahou.
Obyvatelstvo na Azorských ostrovech
Počet obyvatel Azor je 244 000, z toho 99% tvoří Portugalci. Hustota zalidnění je 105 obyvatel na km². Co se týká náboženství, převládá římskokatolické (94%). Hlavním městem a správním střediskem Azor je Ponta Delgada, které leží na největším ostrově Sao Miguel. Obyvatelstvo se živí pěstováním vinné révy, ovoce, zeleniny, čaje a tabáku. Význam má i výroba sýrů. Přírodním zdrojem obživy jsou ryby, zejména tuňáky. Důležitý je i chov krav na mléko. Obyvatelé žijí iz cestovního ruchu. Azory mají vlastní vládu a parlament ale politicky patří k Portugalsku. Měna je euro a úřední jazyk portugalština. Nicméně je zde možné domluvit se i katalánštinou. Vzhledem k tomu, že jsou plnohodnotnou součástí Evropské unie, nejsou zde potřeba žádné víza. Turisté sem mohou cestovat na občanský průkaz nebo cestovní pas. Délka letu na Azory trvá z Prahy cca 7 hodin. Časový posun jsou 2 hodiny, což znamená, že ručičky na hodinkách si posunete o 2 hodiny dozadu. Zdravotní péče je na vysoké úrovni, na každém ostrově je nemocnice. Není potřeba žádné zvláštní očkování. Domácí obyvatelstvo je pohostinné a zachovává staré lidové křesťanské zvyky a tradice.
Azory? Turistický ráj!
Azory je jiné pojmenování pro evropský turistický ráj. Nesčetná místa ostrovů nabízejí nádherné výhledy. Hory a tiché údolí s bujnou vegetací, úžasná jezera v místech sopečných kráterů, horké prameny a gejzíry, impozantní vrcholky a tajemné jeskyně, to vše kontrastuje s kultivovanými políčky a dává souostroví neopakovatelný ráz. Za svou nevšední barevnost a klid vděčí ostrovy čistotě ovzduší nezasažené žádnou technikou či chemií.
Azory a pláže
Není zde mnoho pláží ale je zde možné objevit pláže s černým i bílým pískem, které jsou čisté. Vstupy do moře jsou kamenité – z útesů. Ve městech se nachází mnoho kulturních památek a starobylých uliček. V rámci návštěvy ostrovů se nabízejí fakultativní výlety, jako například výlet za velrybami a delfíny. Tento druh programu je však vhodný pro aktivní lidi s dobrou fyzickou kondicí a dobrodružným duchem. Nafukovací člun využíván k tomuto účelu je 6 metrů dlouhý a zajistí bezpečnou a rychlou plavbu do blízkosti velryb a delfínů. Za použití dalekohledů, zvaných Vigia, jsou snadno identifikovatelné po celé mořské hladině. Šance spatřit velryby jsou opravdu vysoké, protože z 248 výjezdů v loňském roce bylo možné dostat se do blízkosti a spatřit delfíny a velryby v 245 případech.
Pro milovníky hudby a tance nabízejí ostrovy zejména v srpnu různé lidové slavnosti: Cais de Agosto, Festas de Praia da Victória, Semana do Mar, Maré de Agosto … Každý z ostrovů je něčím jedinečný, avšak každý nabízí ochutnávky vín, možnost potápět se a hlavně nezapomenutelnou přírodní scenérii.
MAPA: Azorské ostrovy
VIDEO: Krása Azorských ostrovů
VIDEO: AZORSKÉ OSTROVY – PORTUGALSKO
Zdroj obrázku: Freeimages.com