Valencia – třetí největší město Španělska na nás udělalo krásný dojem přesto, že jsme v něm strávili méně než 24 hodin. Město se nachází na východním pobřeží, patří mezi nejvýznamnější evropské přístavy a cestovatelé ho znají především jako místo, odkud pochází Paella – rizoto se zeleninou, masem (kuře, králík, kachna, šneci), fazolemi a kořením. V ostatních částech Španělska se v paellu často nahrazuje maso mořskými plody. Ve většině restauraci se podává přímo v pánvi, a proto se většinou objednává minimálně pro dvě osoby. Měli jsme dost nabitý program a tak jsme pravou paellu z Valencie bohužel neochutnali. Tento hřích jsme se pokusili zachránit další lokální specialitou, nápojem z drcených oříšků, vody a cukru – „Orxata“ (orčata). Podává se studený a připomíná něco mezi mléčným koktejlem a lékem na trávení SMECTA.
U letiště je několik levnějších hotelů, my jsme si vybrali IBIS, který je od letiště pěšky 5-10 minut, avšak jeden úsek jsme museli kráčet po krajnici silnice, takže rodinám s dětmi doporučujeme raději jít jednu zastávku metrem. Na druhý den ráno jsme se vydali metrem do centra, přesto, že umím španělsky, měli jsme chvíli problém orientovat se v nápisech, které byly v lokálním dialektu. Domácí nám ochotně pomohli, poradili nám, že pokud chceme navštívit historické centrum, nejlépe vystoupit na zastávce Xativa u hlavní nádraží a býčí aréně (Plaza de toros). Valencia je rozdělena do několika zón, koupili jsme si lístky na metro (zóna A/B) a z letiště do centra jezdí zelená i červená linka, případně doporučuji vytisknout si mapu – metro Valencie ještě před odjezdem.
Valencie má nádherné historické centrum
Je těžké říct, které památky se nám líbili nejvíce, určitě je to věc vkusu. Někomu se budou líbit zahrady, parky a aleje stromů vybudované v bývalém korytě řeky Turia, kterou v polovině 20.století přesměrovali mimo město kvůli častým povodním. Kdo rád obdivuje a fotí historické budovy, starodávné brány, hradby, kostely a náměstí, určitě si přijde na své při památkách jako
- Plaza de Tores de Valencia – aréna, v níž se dodnes konají býčí zápasy
- Plaza de Ayuntamieto – náměstí s palmami před radnicí a kašna s krásným parkem
- Opevněné brány Torres de Serranos s mostem přes vyschlé koryto řeky
- Náměstí Plaza de la Reina a Plaza de la Virgen u Katedrály
- V katedrále jsou různá nádherná umělecká díla, stěny zdobí i práce Francisca Goyi (zajímavé zejména pokud jste viděli film Goyovy přízraky)
Nás nejvíce zaujal Mercado Central, oblíbený městský trh s čerstvými rybami, mořskými plody, masem, sýry, šunkou, zeleninou, ovocem. Různé druhy šneků, položivé chobotnice a stovky netradičních ryb v moderních obchůdcích byly v kontrastu s ozdobným stropem a stěnami historické budovy.
Valencie je také město umění a vědy
Moderní komplex budov „la ciudad de las artes y las Ciencias“ tvoří národní muzeum umění a vědy, navrhl ho španělský architekt Santiago Calatrava. Obrovský komplex na ploše 350 000 m2 se budoval více než deset let a dnes je doslova symbolem Valencie.
Planetárium ve Valencii
Planetárium bylo dokončeno v roce 1998 a připomíná každému něco jiného . Od lidského oka ( s odrazem ve vodě ) , až po hřbet pásovce . V obrovské kupole denně promítají různé 3D filmy ( o Egyptě , mořském světě , pohádky ..) a ve večerních hodinách astronomickou show.
Vědecké muzeum prince Filipa
Vědecké muzeum prince Filipa bylo inspirováno kostrou dinosaura, nacházejí se zde různé interaktivní testy, obrovská molekula DNA, model vesmírné stanice ISS, inkubátor pro kuřátka atd.
Palác umění
Palác umění připomíná vesmírnou loď z budoucnosti, která slušela v mělké tyrkysové vodě moderního komplexu. S kapacitou 1300 diváků se zde konají balety, opery i koncerty.
VIDEO: Několik fotek z Valencie
VIDEO: Španělsko – Peniscola, Morella, Valencie
Zdroj obrázku: SXC.hu
[…] TIP: Přečtěte si o Valencii […]
[…] rozhodně stojí za zastavení, dokonce sem míří více cestovatelů než do mnohem větší Valencie. Neopakovatelné kouzlo má Alicante přes den, ale zejména podvečer. Úzké uličky starého […]