Sharm El Sheikh
Ráj potápěčů, jak bývá obvykle nazýván. Sharm El Sheikh je vzdálen asi 25 km od nejjižnějšího cípu Sinajského poloostrova. Moderní a luxusní letovisko se spoustou hotelů v typickém egyptském stylu, restaurací a obchodů, kde můžete zakoupit typické výrobky z kůže, zlatých šperků a keramiky, je situován v krásné písečné zátoce Naama Bay.
Hurghada
Hurghada je největším a nejvyhledávanějším přímořským turistickým letoviskem v Egyptě na africkém pobřeží Rudého moře. Hurghada se skládá ze staré části El-Dahar, modernější Sekally, kde se nachází množství barů, restaurací a diskoték, a nejnovější obchodní pasáže El-Korra.
Taba
Taba je turistické letovisko na severu Arabského zálivu s výhledem na tři sousední země – Izrael, Jordánsko a Saúdskou Arábii. Taba je vyhledávaná pro své krásné pláže, zátoky a zálivy v pozadí panoramatu hor. Nejnavštěvovanějším místem je Faraonův ostrov obklopen tyrkysovou vodou.
Marsa Alam
Marsa Alam je jednou z nejkrásnějších oblastí na egyptském pobřeží, která si v posledních letech získává stále větší oblibu. Leží 210 km jižně od Hurghady a 230 km od Edfu. Obrovským plusem této oblasti jsou nejen krásné pláže, čisté moře a věčně svítící slunce, ale také překrásné korálové útesy.
Nil a Luxor
Nejkrásnější pohled na Egypt je z Nilu. S tím souhlasí snad každý cestovatel, který romantickou plavbu absolvoval. Hodí se jí začít například v Asuánu a přes město Kom Ombo, za dávných časů také známé jako Město ze zlata, a se zastávkou v světoznámém Horově chrámu v Edfu, dojet až do Luxoru. Ten je v současnosti hlavně střediskem turismu – dříve tomu ale bylo jinak. V historii byl významným náboženským i správním centrem celé říše a tehdejší obyvatelstvo ho znalo pod jménem Veset. Jeho dávná sláva už ale zašla a Luxor si teď užívá spíš své popularity mezi turistickou veřejností. Poblíž je k vidění slavné Údolí králů, kam jezdí turisté obdivovat poslední místo odpočinku nejvýznamnějších osob egyptské historie.
Údolí králů
Nedaleko města Luxor se nachází vyprahlá oblast, která na první pohled příliš nezaujme, ukrývá však obrovské historické poklady, které nemají ve světě obdoby. V těchto místech byli totiž pohřbíváni egyptští faraoni osmnácté až dvacáté dynastie. Údolí králů je situováno pod vrcholkem hory El-Quorn a je rozděleno na Východní a Západní údolí.
V této oblasti se v minulosti rozkládalo starověké město Théby, také proto byla vybrána jako vhodná pro odpočinek faraonů. Tradici pohřbívání v těchto místech s největší pravděpodobností zavedl Tuthmos III., který byl prvním panovníkem18. dynastie. Poslední hrob zase údajně patří Ramessovi XI. Většina nejdůležitějších hrobek se nachází ve Východním údolí, které je přístupné veřejnosti.
Mešita Ibn Tulun
Postavena v letech 876 a 879 nl, Mešita Ibn Tulun je jednou z nejstarších mešit v Káhiře.
Dahab
Dahab se nachází asi 85 km (53 mil) severně od Sharm el-Sheikh v zálivu Aqaba, v blízkosti jižního cípu Sinaje. Činnosti, jako je windsurfing, šnorchlování, potápění, jízda na velbloudech a jeep výlety z něj dělá jednu z nejpopulárnějších destinací na pobřeží Rudého moře.
Siwa oáza
Nachází se v libyjské poušti. Oáza Siwa se nachází v západní části Katarské propadliny, zhruba 20m pod úrovní Středozemního moře, při hranicích s Libyí. Svou polohou byla izolována od okolí, proto si zachovala mnohé zvyky, tradice a dokonce i svůj jazyk. Až donedávna sem přístup byl možný pouze na zvláštní povolení. Dnes sem jezdí několik autobusů denně, spojujících oázu s pobřežím. Pomalu se zde rozvíjí i cestovní ruch, stále je zde patrné kouzlo dávných časů. V roce 2002 egyptská vláda prohlásila 7 800m2 za chráněnou oblast pro zachování ekologického a kulturního dědictví dané lokality. V roce 2007 zde byl nalezen otisk nohy hominida starý 2-3 milióny let. O nálezu se zatím vedou debaty, jelikož by s jednalo o nejstarší nalezenou stopu hominida.
Chrám Abu Simbel
Mezi nejslavnější egyptské chrámy bezesporu patří Abú Simbel. Pokud se rozhodnete jej navštívit, musíte se nejen vydat 1000 km jižně od Káhiry do Asuánu, ale ještě musíte absolvovat cestu kolem Asuánské přehrady v celé její délce. A to není málo. Cesta pouští autobusem zabere čtyři hodiny. Je nepříjemné, že tato cesta bývá často z bezpečnostních důvodů uzavírána. Větší šance je dostat se sem v rámci nějakého oficiálního zájezdu. Pokud byste i v případě zavřené cesty chtěli chrámy vidět, zbývá jen letecká doprava.
Zdravotní péče v Egyptě
- Za všechny poskytnuté zdravotnické služby se ve státních zařízeních platí poplatky. Ty jsou ve srovnání se soukromými lékařskými zařízeními nepatrné.
- Doporučuje se uzavřít zdravotní pojištění v ČR před odjezdem do Egypta.
- Státní nemocnice poskytují všeobecnou péči a první pomoc za úhradu rovněž osobám dočasně nebo přechodně pobývajícím v Egyptě. V Egyptě už také existuje systém různých pojištění. Při vstupu do Egypta není požadován mezinárodní očkovací průkaz. Kromě běžných očkování prováděných v ČR (tetanus) se doporučuje očkování proti hepatitidě typu A a B a také proti meningitidě A, C.
- Káhira je jedním z nejvíce znečištěných měst na světě s vysokou úrovní smogu. Cestující s dýchacími potížemi, astmatem, respektive jiným druhem alergie mohou mít během pobytu v Káhiře problémy.
- V Káhiře je relativně hustá síť lékáren, mnohé z nich mají nepřetržitý provoz. Zásobené jsou léky z domácí produkce, vyráběnými většinou v licenci. Za léky se platí i když jsou na recept. Rozdíl hradí později pojišťovna.
Doprava v Egyptě
- Taxislužba je levná, s výjimkou dopravy na letiště, kde se ceny hůř sjednávají pod 7 – 10 USD.
- Ceny za dopravu obecně nejsou vysoké. Vlak Káhira – Luxor stojí zhruba 20 USD (jedna cesta), autobus zpáteční asi 25 USD, zpáteční letenka pro turisty zhruba 260 USD.
- Doprava do Egypta vlastním vozem je spojena s byrokratickými problémy a vstup vlastního vozidla je finančně náročný a čekací lhůta na vyřízení formalit může být i tři dny.
MAPA: Egypt
VIDEO: Pár záběrů z Káhiry
Zdroj obrázků: Freeimages.com